18 Kasım 2013 Pazartesi

Tarihe Bir Not: Tiyatro Yardımı Üzerine Bir Derleme

Kimi “destek” diyor kimi “yardım”.
“Ne o iane mi veriyorsun? Benim paramı bana geri veriyorsun.”
“Hakkımızı alacağız. Bu iş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gider”
“Vermezsen verme, sanki sana muhtacız, bizim seyircimiz var”
“Bak 2000 kişiye oynadık” (Frankfurt’ta)
“Zaten verdiğin reklâma anca yetiyordu”
“Bağımsızız biz onun için vermediler”
“Biz aldık da bağımlı olduk? Bu halkın vergilerinden gelen para. ”
“Gezi’nin intikamını alıyorlar”
“Bu akşamki oyunumuza yer kalmadı. Bu onlara kapak olsun.”
“Muhalif olanlara yardım çıkmadı”
“En büyük güç seyirci”
“Bu akşamki oyunumuza yoğun ilginiz, destek mesajlarınız tarihin karanlığına gömülecek olanlara ağır bir ders oldu.”
“Yıllarca sinema desteklerinde de aynı şeyleri yaptılar. Özellikle bu yıl adı sanı duyulmamış yeni kurulmuş şirketler destek aldı”
“Aldığı ödeneği vergi olarak geri veren,binlerce insana istihdam yaratan tiyatroların dışlanması ile devlet kendine kötülük yapmıyor mu?”
"Gezi olaylarında ön plana çıkan gruplara fon desteği verilmediği yönünde yorum yapılabilir.Ama yardım almaya hak kazananlar arasında Gezi’ye aktif katılmış birçok grup ve sanatçının olduğu da söylenebilir. Bu ikircikli durumu görmezden gelerek bir söylem kurmak da zor."
“Komisyon üyeleri , halkın parasını hiç tanımadıkları ve işleri tiyatro olmayan insanlara dağıtmadan, incelene yapmış mı?”
“Dinci  tiyatro kisvesi altında oportünist bir mantıkla kurulan topluluklar , estetikten uzak yaklaşımlarıyla dini de lekeleyecekler mi?”
“Bu yıl birdenbire destek alan , çoğu tiyatro bile olmayan şirketlere dağıtılan ödeneklerle devlet korsanı teşvik etmiş olmuyor mu?”
“Meslektaşlarının McCarthy dönemindeki gibi fişlemesine göz yumanlar, yarın aynı şeyin kendi başlarına da geleceğini bilmiyor mu?”
“Haluk Bilginer'in tiyatrosuna destek sağlanmamasının ardında hangi ayak oyunları var?”
“Ülkenin en üretken ve düzeyli toplulukları Kumbaracı 50, Duru Tiyatro,Istanbul Halk Tiyatrosu,Destar, Tiyatro Boğaziçi neden cezalandırıldı?”
“Ülkenin en köklü sanat kurumlarından olan Ankara Sanat Tiyatrosu, Ortaoyuncular, Dostlar Tiyatrosu, Tiyatrokare hangi gerekçe ile dışlandı?”
“Devletin parasını hükümetin parası gibi kullanan hükümet , kültür ve sanat alanını da kendi müteahhitlerine mi peşkeş çekiyor?”
“Eğer göstermelik bir komisyon oluşturulduysa ve komisyon üyeleri kukla gibi kullanıldıysa, kendilerini kötü his etmediler mi?”
“Halkın vergilerini henüz kurulmamış tiyatrolar, iş kolu tiyatro bile olmayan yandaşlara dağıtma kararına imza atanları tarih af eder mi?”
“7 kişilik komisyon 3 sanatçıdan , 3 bürokrat ve devlet tiyatrosu genel müdüründen oluşuyor. Oy çokluğuyla karar verildiyse, 4 oyu kim verdi?”
“Komisyon üyeleri toplantı sonunda herhangi bir karara imza attılar mı, yoksa siz şimdi eve gidin, ödeneklere vakan karar verecek mi denildi?”
“Öncelikle bu karar nasıl alındı? Komisyon 1 Ekim'de toplandı ama devlet desteğinin açıklanması neden 45 gün sürdü?”
“Devlet bütçesini hükümetin parası sanan Adalet ve Kalkınma Partisi dün tiyatro ödenekleri konusunda bir skandala imza attı.”
“Seyirciyi tiyatrodan uzak tutmak için tiyatroyu bitirmek isteyen bir hükümetle karşı karşıyayız bu aşikar.”
“Faşizmin önlenemeyen yükselişi”
“Karara şerh koymayan komisyon üyelerini ve karara nihai onayı veren Bakan Ömer Çelik’i ayrı ayrı hesap vermeye çağırdı.”
“Devlet yardımı bu yıl AKP’nin ianesine dönüştürülmüş, siyasi erke muhalefet eden toplulukların ödenekleri kesilmiştir.”
“Günlük yaşantının bir parçası olan bu tiyatrolardan bu sezon birinin dahi tökezlemesinin vebali komisyon üyelerinindir. Elbette hesap sorulacaktır.”
“Senelerdir dayak yer gibi tiyatro yapıyoruz bir de muhalifsin değilsin meselesi çıktı başımıza...”
“Dünyanın hangi bölgesinde partisine, politik görüşüne göre sanatçıya destek kuralları belirlenir? Akıllara durgunluk verecek bir durum...”
“Kültür bakanlığı desteklemiyorsa bağzı tiyatrolar doğru işler yapmış demektir. Şimdi seyircinin desteği daha önemli.”
“Devlet yardımı nee miş yaa paraya tama etsek tiyatro mu yaparız“
“Devlet Yardımı kaldırılsın,onun yerine her mahallede TİYATRO açılsın...Küçük olsun bizim olsun...”
“Tiyatrolara Devlet yardımı verme,onun yerine sahne yap,haftanın 7 günü 7 tiyatro paylaşsın,sahneleri çoğalt kira alma...”
“ Darbeciler bile bunu yapmamıştı”
“Dikkat edin de Sanat Kurumu'nun proje bazlı tiyatro yardımı "pirinç,kömür" yardımına benzemesin.”
“Derdi TİYATRO yapmak olan birisi olarak,üstelik hiç bir devlet,belediye yardımı almadan,yoktan var ederek açtığım mekanlarıma saldırma.”
“Değişim yanlısı olması gerekenler statüko peşinde. Devlet yardımı olmadan tiyatro ölür diyenler. Siz zaten ölüsünüz.”
“"Ben Atatürkçüyüm!" diyerek götürme dönemi sona ermiştir! "Ben Atatürkçüyüm Tiyatro-Sinema, Ben Atatürkçüyüm Bale-Opera yardımı sona erdi!"
“Mesela kültür bakanlığı maddi yardımı tiyatro patronuna değilde o oyunda gorev alacak oyuncu ve teknik ekibi sigortalayarak da yapabilir.”
“Kültür Bakanlığı tiyatro yardımı yaparken yazar telif haklarına dikkat ediyor mu?”
“Tiyatro kurultayında kürt tiyatroları çok gerçekçi bir bildiri yayınladı. açılım(!) olana kadar devlet yardımı alamamışlar, yasaklanmışlar”
“Çok çarpık bir düzeni var şu tiyatromuzun; bazen tiyatro dışında herşeyi yapıyoruz gibi geliyor artık...”
“Gerçek bir sanatçı şarlatanlığın korkaklığın jüri üyesi olduğu yerden gelecek ödüle bel bağlamaz, ödülü elinin tersiyle iter.”
“Gerçek bir sanatçı şarlatanlığın korkaklığın jüri üyesi olmaz, kendini küçültmez, çünkü bunu yaparsa esereleri v ürettikleri de küçülecektir”
“Özel tiyatrolar yardımından çıkan sonuç aynı zamanda sansür ve oto sansüre maddi bir teşviktir”
“Tiyatro yardımını belirleyen komisyon kararında karşı şerh var mı? Komisyonun tiyatrocu üyeleri ne yapmış?”
“Kültür Bakanlığı bu kararın hesabını verecek. Devlet desteği iktidar borazanları için değildir. Hakkımızı hukuk yoluyla arayacağız sonuna dek”
“Özerkleştirme girişimi Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi'nin idam fermanı”
“Tiyatronun muhalefetinden sözetmişti birileri borazan öttürerek, şimdikinin izleyicisi isen tiyatron hiçbir zaman muhalefet yapamaz senin”
“’Hesap sorulacak’ diyorlar bizim tiyatrocularımız. Ben son  40 yılı hatırlıyorum..Rica etsem de söyleseler, NASIL ve NE ZAMAN?”
“Yardım alıp da oyuncunun sigortasını iç edenler varmış. Fırat Tanış mı söylemişti?”
“Tiyatrolarda sigortasız çalışan yok.... YOK, değil mi ?”
“Yardım iane gibi olmaz,vergi, yatırım indirimi vb üzerinden olur. Onu sağlamak için de BİRLİK olmak gerekir.”
“Tiyatrocunuz, oyun yaptınız  ama sahneniz yok. Sahnesi olana "bağlıysanız" BAĞIMSIZ sayalım mı sizi?”
 “TÜSAK hakkındaki teklifinizi bir defa anlatmak yetmez hep anlatın. Özellikle seçmene ve seyirciye anlatın.”
 “TÜSAK geliyor. Yasa çıkmadan bir şeyler yapma zamanıdır ama sakın eylem yapmayın. Teklifinizi oluşturun, partilere anlatın.Seçimler geliyor.”
“Bugün yazılanları saklayın gelecek yıl yardım başvuruları sonuçlanınca yeniden okuyun..(Eğer yardım kalırsa)”
“Fragmanı gördünüz. TÜSAK için şimdiden çalışmaya başlamak gerek.”

Melih Anık

1 yorum:

 1. Melih Anık'ın İnternet yazıları kitap hâline gelmelidir!...

  Bence, bu kitabın adı "TİYATROYA DOKUNUŞ" olmalıdır. Çünkü, suya sabuna dokunmayan insanların cirit atıp, kalem oynattığı tiyatroda, Melih Anık, tiyatro sanatına çıkarsız dokunuşlarda bulunuyor. Bunu önemsiyorum...

  İyi kötü yürüyen ve onlarca kitap basan bir yayınevi sahibiyim: Bulunmaz Yayıncılık... Seyrek de olsa kitap basıyorum. En az 1000 tane basıyor ve bütün masrafları ben yapmama karşın, basılan kitapları yazarlarına teslim edip, elde edilecek geliri onlara bırakıyorum yada (daha da uygunu) kitabın değerinden anlayan kişilere ücretsiz olarak sunulmasını arzu ediyorum. Uzun sözün kısası, Melih Anık'a bir öneride bulunuyorum...

  Peki, bu görüşümü, neden ilk önce kendi sitelerimde duyurmadım? O zaman reklâm kokabilirdi. Böyle uygun gördüm...

  Herkesin Melih Anık'ı "gaza getirmesi" gerekir...

  Hilmi Bulunmaz

  YanıtlaSil