9 Ağustos 2014 Cumartesi

Buna 'Kentsel DÖNÜŞÜM' denir mi?

Biliyorsunuz hayatımıza yeni bir tanım girdi. Çıkış noktası akademik ama şu anki hâliyle 'yık-yap'. Zira ortada KENTSEL olarak değişen bir şey yok.
Yaşadığınız apartmanda bir mülk sahibi tanıdığı bir müteahhit varsa önceden onunla anlaşıyor apartmana çürük raporu alınıyor. Ve doğan rant paylaşılıyor. Bazen rantı çok iyi olan apartmanlarda müteahhit bir daireyi satın alarak o çürük raporunu çıkartmaya hak kazanıyor. Ve daire sahibi, aynı zamanda müteahhit olarak etrafını bezdirerek hem kendine iş kazanıyor hem de para.
Ama yapılan hesaplamalarda her bina tek başına ayakta duruyormuş gibi kabul ediliyor. Oysa bir sıra evde yan yana evlerin yarattığı statik stabilite de hesaba katılmalıdır. Mevcut binalar ekonominin değeridir. Ama inşaat sektörü de 'kullan sokağa at' anlayışına kurban edilmektedir.  
Görülen şey, sokaktaki evlerin  yenilenmesidir. Muhtemelen bir kat daha fazla çıkılıyor. Zira eski yapılarda kat yükseklikleri fazla. Yeni binadaki kat yükseklikleri azaltılarak ilâve bir kat kazanılıyor. Ya da belediyeden ilâve kat(lar) hakkı elde ediliyor. Binalar mantolanıyor. Camlar çift cam oluyor. Isı yalıtımı ile ilgili 'yalapşap' bir şey yapılıyor. Ucuz bir asansör konuyor binaya. Ama yeter mi?  Bu arada binanın demirbaşı, yok pahasına çöpe gidiyor. Peki KENTSEL olarak DÖNÜŞEN ne?
Apartmanlara sığınak yapılıyor mu? Yeni yapılan apartmanların kendi otoparkları oluyor mu?  HAYIR! Apartmanlar ile ilgili yeni 'konsept'ler uygulanıyor mu? Yeşil bina/akıllı bina özelliği, güneş panelleri var mı? YOK! Sokaklar genişliyor, sokak parkları azalıyor mu? Yeşil alan artıyor mu? HAYIR!Zira bunlar hakkıyla yapılırsa rant ortaya çıkmaz/artmaz. Yeni yapılan apartmanlar eski alt yapıya bağlanıyor. Sokakta konut sayısı ve nüfusu artıyor. Mevcut alt yapı bu artışı kaldırır mı? Sonuç olarak KENTİN ihtiyacı olan hiç bir şey yapılmıyor. Ortada bir hareket var ama bu hareket müteahhitlere para kazandırıyor, yeni müteahhitlerin üremesine yarıyor. Ortada bakkaldan, fırıncıdan vs türemiş yeni müteahhitler var. 
Bu KENTSEL DÖNÜŞÜM olamaz.
İnsan böyle bir yasayı kimin ne için hazırladığını merak ediyor.
Melih Anık    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder